Růst člověka

aneb průvodce zákonitostmi a nástrahami lidského růstu..


Citáty zavádějící

Citáty zavádějící jsou ty, které nás sice přímo nezabíjí, ale přesto nám více či méně škodí.

Kromě výroků, které nás zavádějí na špatnou cestu sem patří pokusy okecat si některou svou vlastnost (např. bezmoc), pokusy zmanipulovat druhé a vlastně veškeré útoky na druhé lidi.

Špatnou cestou tady myslím cestu, která nás nezavede tam, kam slibuje. Nic z toho, co tu píšu vám ale nebrání si ji zkusit – nakonec, z každé odbočky získáte minimálně zkušenost, kudy ne.

Berte to tak, že píšu pro lidi, kteří už nechtějí nebo nemají čas bloudit.

Citát: Velká láska

Velká láska nepředpokládá nic více, než milovat člověka takového, jaký je.

Chyba:

Logický nesmysl. Láska nepředpokládá milovat, protože láska znamená milovat.

Použití:

člověk obhajuje svou neschopnost na sobě pracovat a vyžaduje od druhého trpné přijetí.

Přibližný překlad:

Trvání a bezproblémovost vzájemné závislosti jsou přímo úměrné naší schopnosti přijímat druhého takového, jaký je. Tupost a odevzdanost výhodou. Zn. navždy spolu.

Doporučení:

Co takhle zahodit recepty na jistotu a zkusit opravdovou lásku? Život? Smích? Bo máte-li jistotu, usycháte. Riskovat znamená žít a žít znamená milovat.

Jinak, chcete-li to vědět, proudění (nebo stav) lásky je podmíněno pouze pravdivostí k sobě samému a naprostou úctou k tomu druhému. Žádná samozřejmost, žádná automatika. To jsou základní podmínky pro čestné a opravdové jednání, a pro nezbytnou rovnost partnerů.

Citát: Život je řada průserů

Život je řada průserů, nepravidelně po sobě jdoucích.

Chyba:

zavádějící slova. Život je život, a každé další slovo, ke kterému se takhle hloupě přihlásíte, působí jako omezení. Tady se hlásíte k průserům a bohužel i k tomu, že místo abyste vy řídili život, váš život řídí vás.

Použití:

černý humor – veselé konstatování, že přes všechny průsery jsme stále tu a udržujeme si nadhled. To je samo o sobě velmi zdravé a více než doporučitelné, ovšem použitá slova podvědomí obrátí proti vám. Tohle je typicky český způsob, jak se udržet v bezmoci.

Přibližný překlad:

Věřím, že můj život si mě řídí a že jeho úlohou je přinášet mi průsery.

Doporučení:

ne všechny znaky češství jsou nám vyloženě přínosem.. ostatně naše mezinárodní pozice je toho snad dostatečným důkazem. Najděte si nějaké méně nebezpečné způsoby, jak si udržet nadhled.

Citát: Neztrácej čas

Neztrácej čas kvůli muži/ženě, co není ochoten/ochotna ztrácet čas kvůli tobě.

Chyba:

no chyba. Řiďte se tím, a nepoznáte nikdy lásku.. budete jen kontrolovat, jestli toho partner investuje tolik, co vy a neužijete si vůbec nic. Pak v tomto duchu nasbíráte nějaké zkušenosti a začnete tvrdit další moudro, že všichni muži/všechny ženy jsou stejní/stejné a jde jim jen o to jedno/dvě – mužům o sex, a ženám o to mít někoho, kdo je zajistí a kdo bude muset snášet jejich nálady a stavy.

Použití:

je pohříchu časté. Pořád se ujišťujeme o tom, že nás partner ještě miluje, muži většinou přímo, ženy různě.. spíš hrůzně. Už ta samotná potřeba se o něčem tak jasném ujišťovat ukazuje na absolutní nepřítomnost lásky – ne však ve vztahu nebo v tom druhém, ale v člověku, který se chce ujistit.

Přibližný překlad:

pečlivě odměřuj, co dáváš partnerovi, abys náhodou nedal víc než on.

Doporučení:

Věc se má tak, že pokud kontrolujete, přestali jste vytvářet lásku. Proto najednou nejste v lásce, jenomže: protože jste v ní přestali být najednou a v souvislosti s kontrolou partnera, máte mylný dojem, že za to může on a vy že jste mu na to přišli. Nic však není dále od pravdy.

Od toho dojmu se co nejrychleji osvoboďte a začněte lásku zase vytvářet – a hned v ní budete zpátky. A když to uděláte dost rychle, partner si toho ani nevšimne.

Citát: Láska je

Láska je ne že se dva na sebe dívají…ale že se dívají stejným směrem…

Chyba:

bohapusté omezování / znásilňování významu slova láska.. jako u většiny citátů.

Použití:

kontrola partnera, výsměch skutečné lásce

Přibližný překlad:

Řekni mi, kam se díváš, abych věděl, jestli tohle je ta láska.

Doporučení:

uvědomte si, že to rodiče vám nechtěli rozumět, a učitelé a vychovatelé. Mezi lidmi je jinak porozumění mnohem jednodušší, a mnohem častější. Kazí ho jenom naše nároky a strach, že nám někdo nebude rozumět. A propós: s porozuměním začněte u sebe, a nebudete mít problém. Začněte se učit rozumět sami sobě.. a brzy uvidíte, proč vám nemohli rozumět ostatní.. a brzy zjistíte, že se to dá velmi rychle napravit.

Citát: Jsi mé slunce

Jsi mé slunce, jsi můj den, jsi můj život, i můj sen.

Chyba:

člověk se vzdává svého života. Slovní sebevražda. Krom toho, když mi tohle někdo napíše, vyděsím se, co po mně asi chce..?!

Použití:

někdy vyjádření čisté, spontánní vděčnosti, někdy uznání toho, co ten člověk pro nás znamená, a někdy obojí. Prostě všechno v pořádku, kromě těch slov.

Přibližný překlad:

Dal/a jsi smysl mému životu. (Zajímalo by mě, co s ním teď vlastně uděláš?)

Doporučení:

Najděte si jiný způsob, jak vyjádřit vděčnost za druhého. „Jsem rád/a že jsi!“ je stejně ohrané, ale je to pravdivé a neublíží to ani vám ani tomu druhému. A jelikož je to pravdivé vyjádření, jde už jen o to, jak ho naplníte.

Citát: Srdce až na dno

Že neodhalujeme přátelům své srdce až na dno, není proto, že bychom si nebyli jisti jimi, nýbrž sebou.

Chyba:

je to blábol. Pokud si nejste jistí sebou, máte problém, pokud si chcete být náhradou jistí někým druhým, máte problémy dva.

Použití:

Okecáváme svou uzavřenost, nebo vyčítáme druhým tu jejich.

Přibližný překlad:

Moje vina, moje vina, hlavně se mi nepřestávej věnovat, strašně na tobě visím.

Doporučení:

Pokud máte potřebu obhajovat vůči někomu stupeň své otevřenosti, nebo máte potřebu někomu něco vyčítat, jděte se léčit.

Citát: Opravdový přítel

Opravdový přítel je ten, který přijde, když všichni odchází.

Chyba:

zavádějící hloupost. Kdysi možná platilo, že v nouzi poznáš přítele, ale dnes vaši nouzi většina lidí zneužije k tomu, aby si na vás vybudovali vliv.

Použití:

ospravedlnění nedůvěry nebo rozchodu, výčitka

Přibližný překlad:

v nouzi poznáš přítele / kde jsi byl, když jsem tě potřeboval?

Doporučení:

všimněte si, že vaše srdce umí přátele rozlišit mnohem lépe než cizí poučky..

Citát: Po čem toužíš

Je úplně jedno, po čem toužíš. Hlavní je, aby tě to dělalo šťastným.

Chyba:

toužení ještě nikoho šťastným neudělalo.

Použití:

v podstatě asi jen budování vlivu na druhou osobu. Tímhle nenápadně zjistíte, zda dotyčná osoba přemýšlí. Ono pokud nepřemýšlí, vznikne u ní dojem, že vám leží na srdci její štěstí.. a tím se dostane pod váš vliv.

Přibližný překlad:

je mi úplně jedno kdo jsi a co chceš, mě zajímá jenom, jestli se necháš ovládat dobrovolně.. než zkusím něco jiného.

Doporučení:

Tohle je přímý pokus někoho ovládnout – nezapomeňte, že akce se rovná reakci, a ta přijde za vámi.

Citát: Důvěra

Důvěra je jako velmi jemná květinka… Dlouho jí trvá, než rozkvete a snadno se zašlápne.

Chyba:

..a pokud se zašlápne a ta bota včas neuhne, květinka ji prorazí.. stejně jako by prorazila vrstvu asfaltu nebo betonu!!!

Je to stále stejná písnička. Neustále přehrávaná dojemná scénka, kdy voják odmítá střílet, protože má v cestě květinku. Je to stejná lež jako ženy hrající si na slabé a něžné, i když bublají vztekem a nevyužitou, nikdy nepřiznanou silou jako přetopený kotel, až se z toho samy dusí. Přitom to málo, co si jen tak občas odfouknou, jen tak, aby nevybouchly, jen to by dokázalo porazit vola. Ne tak když odfukuje cíleně..

..občas si říkám, co by se stalo, kdyby ženy nepoužívaly citáty a mluvily a jednaly přímo. Ale vždyť to vlastně víme. Po pár slovech by došlo na nože a čarodějnické rituály.. „Chceme vidět KREV!!“

Tak totiž dopadly zatím snad veškeré pokusy vrátit ženám svobodu podle jejich gusta. Návratem ke krvavým orgiím pozdního matriarchátu. Ono totiž to probuzení, kdy žena pochopí, že opravdu není slabá, to může být záležitostí pouhých několika vteřin. A ten čas, kdy ženy přestanou utápět svou sílu v neplodných půtkách v ženské hierarchii, a začnou se zajímat, co teda jako bude s námi a s planetou, ten čas se už velmi přiblížil.

Použití:

Pohrůžka, co jiného?

Přibližný překlad:

vůbec se mi nelíbí směr, kterým se ubírají tvé zájmy. Vypadá to, že vůbec nemyslíš NA MĚ! Pokračuj v tom, a uvidíš, jak ti zavařím!

Doporučení:

Objevujte svou sílu a učte se ji ovládat. Je to důležité. Blíží se doba, kdy to budete potřebovat.. kdy se bez toho nepohnete. Už teď vaše občasné výbuchy dělají příšernou paseku po celém glóbusu. Nevyhrabete se ze své karmy, pokud se nenaučíte ovládat svou sílu.

Navíc, když budete ovládat sebe, nebudete mít potřebu ovládat druhé, a nebudete jim muset posílat takovéto hloupé vzkazy.

Citát: Láska je krásná

Láska je krásná, když je vzájemná, láska bolí když je neopětovaná, ale bez lásky bychom nezjistili že máme city a nepochopili bychom že nejsme na světě sami, ale jsou tu i ostatní.

Chyba:

špatná, zavádějící terminologie.. a formulace sama je tak pitomá, že bych to skoro zařadil mezi chytristiky

Použití:

člověk sám sebe oblbuje, utěšuje.. bohužel velmi, velmi hloupě.

Přibližný překlad:

Za určitých okolností se člověku prostě může zdát, že rána sekerou do hlavy je dobrá útěcha..

Doporučení:

Když vidíte, že určitý přístup nefunguje, proč ho ještě opakovat? Neopakujte chyby rodičů a kamarádů, a nebudete potřebovat takovéto bláboly, kterými svou hloupost ještě hájíte. Když vidíte, že to nefunguje – vaši rodiče a vlastně všichni známí jsou zoufalí, strašlivě nešťastní – tak začněte dělat NĚCO JINÉHO než oni. Přece, když se mi něco nedaří, neobviním parťáka, ale naučím se tolik, aby se mi dařit začalo.

Uvědomte si, že láska vede k jednotě. To jest, v lásce si uvědomíte, že naopak nejsou žádní ostatní.. jsou jen individualizace jedné jediné božské bytosti.. a právě v lásce tu jednotu, jedinost se vším můžeme vnímat.


© dirosloví.cz | Průvodce diroslovím | Mapa stránek | Ke stažení | Meta info