Růst člověka

aneb průvodce zákonitostmi a nástrahami lidského růstu..


Značky – Goo-globalizace

Google, to je skutečné sbírání a soustředění dat, na ohromném diskovém poli, s neskutečně dokonalým vyhledávačem. Výsledky ohledně čehokoliv na světě máme během pár vteřin, eventuálně i se zaměřením a s pohledem z družice..

Využití? Jasně, osobní i profi servis + statistiky. Já osobně statistiky nesnáším, a to i ty anonymní, protože jejich výsledky jsou většinou použity zase proti lidem. Vytvoření statistiky je jeden ze způsobů, jak zjistit, kudy na vás, jak vás lépe dostat.

A co to sledování osob v reálném čase? Pomůcka pro policii? Nebo jenom hračka, okouzlení technikou?

A co zneužití? Když víme, že všechno, co zneužít šlo, také zneužito bylo..? Když víme, že absolutně všechny vynálezy byly zatím použity především proti lidem..? Dokáže Google zabránit zneužití nastřádaných dat? Když se někdo z těch mocných rozhodne dostat se k vašim datům, dostojí Google svému prohlášení o ochraně osobních údajů?

A odjinud: co když se vlastník internetu rozhodne síť www zrušit? Dodá vám Google vaše dokumenty, vytvořené a uskladněné online?

Co je Google

Abych řekl pravdu, já tomu nevěřím. „Myšlenka je to hezká, ale lidi jsou lidi,“ jak praví jakýsi český klasik. Je možné, že během jednoho – dvou tisíc let vznikne nějaká věc, která nebude zneužita.. první taková od nástupu patriarchátu. Tak já nevěřím, naprosto nevěřím, že tou první nezneužitou věcí bude Google. A divte se mi..

Už teď proskakují fámy o tom, že právě Google je tím nástrojem těch nejmocnějších, kteří ví, co svět čeká, a pomalinku si zařizují podzemní obydlí, a vytipovávají si nejlepší mozky lidstva. Je pravda, že tahle konspirace logiku má – Google už je tak dokonalý, že poskytuje možnosti sledovat kohokoliv na světě takřka v reálném čase.. kohokoliv si zamanete. Tahle dokonalost ke konspiraci přímo vybízí..

..a k tomu výrazně napomáhá fakt, že když si instalujete třeba Picassa, jako první krok vám Google nabídne skenování buď celého počítače, nebo „jen“ Dokumenty. Nemám v počítači nic tajného, přesto jsem zaváhal. A hodně. Člověka maně napadá, co mu Google prohledá příště, jestli jen ledničku, nebo i pračku.

No, zkrátka, kdybych si chtěl otipovat lidi z celého světa, těžko bych hledal lepší nástroj, než je Google, to se našim konspirátorům musí nechat. I z mého pohledu je Google zatím nejdokonalejší Velký Bratr na světě, je to realizace všeho, co si patriarchové představovali pod pojmem bůh – všechno vidí, všechno slyší, všechno si pamatuje.. všechno navěky.. až do posledního soudu.

Nám zbývá právě jen věřit, že toho nikdo nezneužije, tedy doufat ve slíbené boží milosrdenství. A to nebude nic jednoduchého. Google by se těžko stal nejlepším vyhledávačem na světě, kdyby dodržoval všechna pravidla fair-play, to je snad každému jasné. Ostatně už jsem zahlédl nějaké články s názvem typu „Google porušuje.. (dohodu o..)“ Právě tak už je dnes jasné, že Google někomu slouží jako nástroj cenzury.. že některé stránky nebo třeba celé typy stránek vám prostě nevypíše.

A jak funguje

A ono to, že Google něco nevypíše, to ještě neznamená, že si to nezaindexoval. Google indexuje všechno, co najde, a on najde všechno. Zákaz vstupu na stránky si přebírá jako zákaz nabízet výsledky veřejnosti, jinak mi je prolézá úplně pořád (jak mi tu ukazoval webmaster). Každý den si tu Google stáhne soubor „robots.txt“ s instrukcemi pro roboty, a skoro každý den ještě něco proleze, i když všechno s vyjímkou hlavní stránky má zakázáno.

Kdo mu to asi nařídil? A proč? Vždyť existují stránky, na které mají problém ho přivolat.. soudě podle toho, jak mnoho lidí platí příšerné peníze za SEO. Komupak Google asi nabízí ty výsledky, když nedbá zákazu, stahuje všechno, nač přijde a vlastně jen veřejnosti to nenabízí?

Když jste si chtěli přečíst nějaký placený článek, stačilo zadat do Googlu frázi z upoutávky, a ten článek jste našli. Ptal jsem se na to, jak je vůbec možné, aby se do Googlu takový článek dostal, a bylo mi řečeno, že jediná možnost, pokud si Google neplatí přístupy sám, je že si ten přístup zaplatil někdo, kdo měl nainstalovaný Google toolbar.

Google toolbar bývá uváděn jako jedna z možností, jak přivolat robota na nějakou stránku – když si tu stránku přidá do oblíbených někdo, kdo ho má nainstalovaný. Tohle jednoduše znamená, že pokud máte nainstalován Google toolbar, vaše Oblíbené jsou používány pro účely Google. Jenže, pokud se vaším prostřednictvím někdo dostane k zaheslovanému obsahu někde v síti, nemá zřejmě k dispozici jen vaše Oblíbené položky.

Dostupnost placených materiálů přes vyhledávací políčko vyvolala samozřejmě skandál, a Google musel do vypisování výsledků přidat nějaký filtr. Ovšem, že by přestal takové věci zachytávat, tomu jednoduše nevěřím. Ono, ani s tímhle počínáním Google není napadnutelný, Google neporušuje své prohlášení o ochraně osobních údajů, protože neposkytuje třetím stranám vaše údaje, poskytuje jen to, co s jejich pomocí získal. Můžeme si samozřejmě myslet něco o etice, a to je tak asi všechno.

To se týká i americké cenzury, která funguje všude, kde se používá Google. Nikdo vás nenutil instalovat si Google toolbar, Picassa, Chrome, nikdo vás nenutil používat GMail nebo GoogleDocs.. Nikdo.. jen móda.

RaddleDocs

Co však chci na příkladu Googlu vysvětlit, to je způsob, jímž se značkování (a vlastně celá móda) odehrává. Google se totiž nejvíce ze všeho, co znám, podobá Raddleově deníku (kdo jste nečetli Pottera, budete si muset holt trochu domýšlet).

Napřed se vám začalo objevovat vyhledávací políčko Google. Pak se vám, po nějaké době, donesly zvěsti o tom, jak úžasně to políčko umí vyhledávat.. atd atd atd, a poznenáhlu jste k tomu políčku pojali důvěru. Pak jste se na Google začali obracet úplně se vším.. a nejen vy. Google využívají i tak velké firmy jako je Seznam – pro domácí scénu má sice Seznam vlastní fulltext, vyhledávání pro zbytek světa mu však obstarává Google.. takže gůglíte i tam, kde byste to nečekali a kde to nevidíte.

Gůglíte.. zajisté jste si všimli, že se vám Žůžl dostal do slovníku, a že už obdržel i českou podobu. Čím dál víc jsou k potkání výrazy gůglit, googlovat, aáá třeba místo vyhledat rovnou vyžůžlit. To znamená, že Google se dostal do vašeho nitra, zapustil tam kořeny, a už se odtamtud projevuje – vaším prostřednictvím.

Tím začíná ta veliká legrace, protože ve vás byla vytvořena brána do jiné reality, a tou branou vrůstáte Jinam. Google ani v tomto ohledu nezklamal, a nabídl vám GoogleDocs (já si nemůžu pomoct, jako příklad je to prostě geniální). Služba Dokumenty Google, spolu s GMailem znamená mít vaše nitro na jejich harddisku, znamená to, že nerostete do sebe, ale do Googlu.. a jelikož to nevíte, nejste schopní to ovládat :-)

GoogleDocs není příběh, ale příklad(!!!), o nic jiného nejde (aspoň doufám), ale zlo, na které chci upozornit, se děje s každým příběhem – každý příběh si vás označkuje, otevře ve vás bránu Jinam, a odešle tam vaše nitro. To dělají značky.. a veškeré značkové předměty.. dělá to celá móda.

A pokud nechcete dopadnout jako Ginny, která si do Raddleovic deníku vylila srdce, stala se strašlivě zranitelnou, byla jím nakonec vysáta, aby oživila vzpomínku..

..pokud nechcete zemřít jen proto, aby mohl ožít nějaký příběh.. nebo shluk příběhů..

..ono není vůbec vyjímkou být takhle potravou více příběhům – tedy více entitám, které na Zem promítly své příběhy.. stačí uznat více hvězd. Vyjímkami jsou vlastně jen lidé, kteří nežijí cizí příběhy, nejsou „něčími“ věřícími, a žijí si svoje. A někteří z nich ani nepotřebují mít věřící, vystačí si úplně sami.

Tam někde začíná svoboda.


© dirosloví.cz | Průvodce diroslovím | Mapa stránek | Ke stažení | Meta info